Прикарпатський ансамбль пісні і танцю «Верховина»

Заслужений Прикарпатський ансамбль пісні і танцю «Верховина» – це професійний вокально-хореографічний колектив, що на протязі 60 років пропагує українське мистецтво, зокрема фольклор Прикарпаття. В складі ансамблю хорова, танцювальна та оркестрова групи. Творча робота в колективі підтримується стараннями диригента Світлани Урбан, керівника оркестру Галини Желіско та головним балетмейстером ансамблю Василем Кулактівським. Очолюють ансамбль “Верховина” (з 2002 р.) директор Зорян Ацедонський та художній керівник Світлана Майданик (з 2003 р).

У багатому і різноманітному репертуарі ансамблю твори українських композиторів, таких як А. Кос-Анатольський, М. Колесса, Є. Козак, Р. Барнич та ін.; народні пісні і танці бойків, лемків і підкарпаття Галичини.

Виступи колективу транслюються по радіо і телебаченню. Видано збірки пісень з репертуару “Верховини”.

Свою творчу діяльність в ансамблі “Верховина” починали такі відомі митці, як соліст Віденської опери Андрій Шкурган, соліст Львівської опери Ігор Кушплер, поет-пісняр Мирослав Воньо, композитор Олексій Сердюк, естрадний співак Іван Мацялко.

Історія колективу:

Заслужений Прикарпатський ансамбль пісні і танцю України «Верховина» заснований при Дрогобицькій філармонії навесні 1946 року.

Ансамбль утворився на основі Бойківської чоловічої капели, художнім керівником якої був Петро Ємець. Поступово була сформована танцювальна та оркестрова групи і прийнято на роботу декілька жінок-вокалісток. Спільна робота започаткувала ансамбль пісні та танцю, який свою назву отримав трохи пізніше.

У різні часи художніми керівниками ансамблю були: Євдокія Середа та Петро Гречаніченко (1948-1950 рр), Заслужений діяч мистецтв України Юліан Карчинський (1950-1970 рр), Заслужений артист України Олексій Волинець (1970-1980 рр), Тарас Матвіїв (1980-1982 рр). У 1983-1997 рр. колектив очолює талановите подружжя Мирона Дуди та Зореслави Гладяк, а у 1999-2002 рр. колективом керує Микола Ковальчук.

Балетмейстерами ансамблю були: Надія Веселова, Павло Пиков, Заслужений діяч мистецтв Бурятської АСРР Анатолій Бондарєв, Володимир Михайлов, Володимир Савченко. Постановки танцювальних номерів робили і такі відомі балетмейстери як Ярослав Чуперчук, Євген Миколаєвський, Григорій Чудак та артисти балету Володимир Музика і Едуард Щербанюк.

В 1957 р. ансамбль завоював І місце на республіканському конкурсі молодіжних художніх колективів у Києві, а також звання Лауреата і бронзову медаль на Всесоюзному конкурсі VI-го Всесвітнього фестивалю молоді і студентів у Москві. 1962 рік – участь у Всесвітньому форумі миру, який проходив у Москві, а 4 липня 1969 року був опублікований Указ Президії Верховної Ради Української РСР про присвоєння почесного звання “Заслужений ансамбль України” Прикарпатському ансамблю пісні та танцю “Верховина” з Дрогобича.

Колектив нагороджено почесними грамотами за розвиток культурних відносин України з Польщею (1956 р, 1960 р, 1988 р, 1992 р, 1994 р, 1995 р, 1998 р. – участь у фестивалях “Лемківська Ватра” та “Над Ославою”), Словачиною (1994 р – фестиваль українців-русинів у Свиднику), та Замбії і Зімбабве (1988 р).

Своїм натхненним мистецтвом Заслужений Прикарпатський ансамбль пісні та танцю України “Верховина” оспівує красу рідного краю, дарує людям естетичну насолоду, робить свій внесок у національне відродження і розвиток музичної культури.

Гуцулка Ксеня (Я. Барнич/Р. Савицький)

Добрий вечір, сусідонько (у. н. п.)

3 Responses to Прикарпатський ансамбль пісні і танцю «Верховина»

  1. Юнак Александр Федорович коментує:

    Знаю про этот ансамбль с детского возраста. Причина? В этом ансамбле в 60-70 годах работал мой отец Юнак Федор Алексеевич, с которым по известным мне причинам, была прервана связь с 1971 года. Уважаемые господа! Убедительная просьба, если что известно о нем, сообщите мне по указанному электронному адресу. С уважением Юнак Александр Федорович.

    • Алексей коментує:

      Здравствуйте Александр!
      По всей видимости Вам пишет Ваш брат по отцу. Меня зовут Алексей. Я – второй сын Федора Алексеевича и Раисы Сергеевны. (первого зовут Виктор, живет во Львове).
      Пишите мне на указаный электр.адрес: yunalexey@ukr.net
      Буду очень рад познакомиться и пообщаться. С уважением – Алексей Юнак.

      • Александра коментує:

        Кажется, я случайно нашла твой электронный адрес. Если можно, ответь

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *