Тризубий Стас

Тризубий Стас (Станіслав Щербатих) — яскравий представник української гумористичної авторської пісні. Автор понад 300 пісень та 1300 коротких анімаційних фільмів, а також опери “Корова Середа”, фантастично-кримінального роману “Нічия земля” і кількох оповідань. Володар Ґран-прі фестивалю “Оберіг”, дипломант “Червоної рути”.

Станіслав Щербатих (сценічний псевдонім “Тризубий Стас”) народився 24 лютого 1948 року на Алтаї, вірніше, за словами матері, сам випросився на світ і став післявоєнним подарунком. Після смерті батька, зовсім маленьким з родиною переїхав в Україну до тітки у теперішній Івано-Франківськ. Музичну освіту отримав приватно.

Працював музикантом у ресторані. Після одруження, як справжній романтик, разом з дружиною з метою покращення матеріального становища подався на Камчатку. Там Стас працював художником, фотографом, директором Будинку культури.

Після повернення в Україну серйозно зайнявся роботою в галузі документалістики і мультиплікації. Найвідомішими є документальні фільми “Проводи на полонину” та “Людина і нафта”, мультики “Сонечко, бульдозер і я”, “Армагедон”, “Верблюди”, “Пігмаліон”. На міжнародному фестивалі “Кіномарина -75” мультфільм “Сашкова чайка” отримав бронзову нагороду.

На “суцільну українізацію” і тотальне перевтілення росіянина, сина росіян, випускника російської школи і представника відповідного середовища повпливали дві Жінки. Перша – дружина Марія, українка з Львівщини, а друга – політична атмосфера.

У ті роки дуже популярним в Україні і у діаспорі був Львівський естрадно-гумористичний театр-студія “Не журись!”. З 1991 року у Стаса разом з ними починаються гастрольні тури.

Важкі часи перебудови мали суттєвий вплив на творчість і Тризубий Стас стає батьком відомого всеукраїнського Гімну голодних студентів. Відчуття часу у Тризубого Стаса було феноменальним! Як тільки якась політична чи життєва реалія породжувала анекдот, він тут же відгукувався на це піснею. Вони були різними: і веселими, і дещо трагічними, і філософськими, але всі вони були про наше життя…

Помер від третього інсульту у віці 58 років у січні 2007-го. Похований на кладовищі Дем’янів Лаз поблизу Івано-Франківська.

Ангола (Тризубий Стас)

В цирку (В. Висоцький – Тризубий Стас)

Їсти дай! (Дж. Леннон/П. Маккартні – Тризубий Стас)

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *